תחזוקת אתר וורדפרס- מדריך לבעל\ת האתר

הקמת אתר וורדפרס יפהפייה, השקעת כסף ומאמץ כדי שתהיה לך נוכחות ברשת. כעת, צריך לוודא שהאתר יעבוד בצורה חלקה לאורך זמן. וורדפרס היא מערכת דינמית, עם הרבה חלקים נעים, במידה ולא דואגים לתחזק אותם בצורה שוטפת, יתחילו לצוץ בעיות בין אם קשורות לאבטחה, ביצועים או מראה. מבחינה שוטפת, אתר וורדפרס דורש תחזוקה טכנית, אחסון וניהול תכנים. במאמר זה נתמקד ב-תחזוקת אתר וורדפרס טכנית ונלמד למה היא הכרחית ומהי היא כוללת. למי שיש קצת הבנה טכנית יוכל גם לבצע את התחזוקה לבד.

תוכן עניינים

שדרוג אתר

למה חשוב לבצע תחזוקת אתר וורדפרס?

בעבר, היו בונים אתרים סטטיים ללא מערכת ניהול, באתרים כאלו שום דבר לא היה משתנה והאתר היה בנוי כמקשה אחת. במצב כזה, אין מה לעדכן, אפשר להחזיק גיבוי ישן בודד, ומבחינה חודשית היה צריך רק חברת אחסון וזהו.
היום, רבים בוחרים להשתמש במערכת וורדפרס בין היתר בגלל האפשרויות שקיימות בה והפיתוחים שאחרים עושים עבורה. מערכת וורדפרס בנויה מהרבה חלקים נעים- קבצי ליבה, פלאגינים, ערכות נושא ועוד אשר מחוברים ביניהם. כל אחד מהחלקים האלו פותח ע"י מתכנתים שונים אשר מבצעים בהם שיפורים כל הזמן. שיפורים אלו חשובים על מנת לשמור על האתר חדשני. כתוצאה מהעדכונים והשיפורים, לעיתים נוצרות התנגשויות בין החלקים. תחזוקת אתר וורדפרס מלאה כוללת ביצוע העדכונים ובדיקת באגים לאחר העדכונים. באגים אלו יכולים להתבטא בירידה במהירות, שבירת העיצוב של האתר וחורי אבטחה. בעל אתר שמבצע תחזוקה בעצם שומר על המראה, המהירות והביטחון של האתר.

מה כוללת תחזוקת אתר וורדפרס יומיומית?

תחזוקה מקצועית נעשית ברמת היומיום, לפחות אצלנו בחברה זה כך. ישנן פעולות אוטומטיות שנעשות כמו גיבויים, ניטור זמן אוויר ורוגלות. שאר הדברים, נעשים בצורה ידנית. אנו מבצעים שחזורים במידת הצורך, ניקוי רוגלות ועדכונים אך ורק בצורה ידנית.

עדכונים שוטפים הן הפעולות הכי חשובות בתחזוקת אתר וורדפרס

כאמור, בנוסף לקבציי הליבה של וורדפרס יש גם פלאגינים וערכות נושא. כחלק בלתי נפרד מתחזוקת אתר וורדפרס יש לעדכן כל אחד מהם כאשר יוצא עדכון חדש. בנוסף, חשוב לשים לב אם הייתה בעיה כלשהי בעדכון, כלומר נוצר באג, או הייתה התנגשות. במידה וכן, יש לטפל בזה במיידי. חברה שעושה תחזוקת אתר וורדפרס כמו שצריך גם עוקבת אחרי מפתחי הפלאגינים לראות אם אנשים נתקלו בבעיות בעדכון. במצב כזה, נמתין עם העדכון עד שנראה שהבעיה טופלה.

גיבויים ושחזורים

במידה ואתר וורדפרס מסוים לא עושה שינויים רבים באתר, מספיק שיגובה פעם אחת בחודש. לעומת זאת, אתרים דינמיים זקוקים לגיבוי יומי ולעיתים שעתי (יש כאלו כמו Ynet אשר דורשים תדירות גבוהה אף יותר). זאת על מנת שתהיה אפשרות לשחזר את הגרסה האחרונה שעברה הכי פחות שינויים מאז שצצה התקלה. גיבוי חשוב מאוד במקרה והאתר נפרץ או משהו קרה לו כתוצאה מעדכונים כלשהם.

אבטחת אתר

בעיות אבטחה יכולות לצוץ מ- 2 מוקדים, מהאתר עצמו או מהשרת. בכל הקשור לאבטחת שרת, רוב האתרים נתונים לחסדי חברת האחסון. ישנם הרבה חברות שיש להם Firewall והגנה מהתקפות DDoS. בין השרתים המאובטחים ביותר בעולם ניתן למצוא את השרתים של אמזון וגוגל קלאוד. הבעיה ב 2 החברות הללו, שלבעל האתר הסביר, יהיה קושי ליצור חבילת אחסון אצלם אם פונים אליהם ישירות, למזלו של בעל האתר, ישנה דרך לאחסן את האתר בגוגל קלאוד בקלות ובזול.
מבחינת אבטחת האתר עצמו, רצוי ליצור סיסמאות חזקות, לשנות את שם הדאטאבייס, להגן מפני ספאם, ליצור מלכודות דבש וקאפצ'טה בכל טופס (כולל בטופס ההתחברות לפאנל הניהול), לנעול משתמשים אחרי מספר מסוים של ניסיונות התחברות, למנוע הזרקת קוד זדוני וכו'.

ניטור וניקוי רוגלות

למרות שמשקיעים באבטחה, לעיתים רוגלות מצליחות לחדור ולהתיישב בין קבצי האתר. לכן, חשוב לעשות סריקה קבועה (עדיף יומית) על מנת לזהות אם הצליחו להשתיל רוגלה באתר. במידה וכן, חשוב מאוד לנקות את האיום בצורה מיידית. אפשר לעשות זאת ע"י שחזור הגיבוי האחרון שאנו יודעים שבו לא הייתה רוגלה. דרך נוספת, היא להתקין מחדש את קבצי הליבה של וורדפרס. כמובן, לאחר מכן יש להקשיח את מעגל האבטחה של האתר באמצעות שינוי סיסמאות כללי ושינוי שמות לדאטאבייס.

ניטור זמן אוויר

רוב הזמן אנחנו לא מסתכלים באתר שלנו, ייתכן שהאתר לא באוויר ואין לנו מושג. לחלקנו מצב זה מאוד לא נוח כיוון שהשם שלנו בעייני הלקוחות נפגם ואנו עלולים להפסיד מכירות. לכן, מומלץ להשתמש בשירות שבודק כל הזמן אם האתר נופל. כך נוכל לדעת מהי רמת היציבות של האתרים שלנו ובמידה וקורה משהו נוכל לפעול בצורה מידית. במסגרת שירות תחזוקת אתר וורדפרס בדיגיטה, אנחנו מקבלים התרעה ברגע שהאתר לא באוויר. סביר להניח שנתקן את התקלה עוד לפני שתשים לב שהאתר נפל. במידה וזהו משהו משתמשך, שיכול להיווצר למשל מנפילת מתח בחוות השרתים, אנחנו נודיע לך.

שנכיר ונדבר על האתר שלך?

מה קורה לאתר אחרי שלא מתחזקים אותו 3 שנים?

לא מזמן, הגיעה אלינו לקוחה שרכשה אתר וורדפרס מוכן, זהו אתר שעבר מספר ידיים והגיע אליה כמו שהוא. על פניו, האתר עבד והכל היה בסדר.
כאשר פנתה למקדם האתרים שלה לביצוע קד"מ, הוא התריע בפניה שהאתר לא מעודכן, איטי ויש הרבה לינקים שבורים. על מנת שהקידום יעשה בצורה אופטימלית, ביקשה הלקוחה מאתנו לעשות עדכונים לאתר ולהכין אותו לקידום מכירות.
כשהסתכלנו במערכת, ראינו שהאתר לא עודכן מ 2015, כלומר 3 שנים. כחלק משירות מקצועי, התרענו בפני הלקוחה שהעדכונים ייקחו זמן כיוון שהרבה באגים צפויים לצוץ. הלקוחה איחלה לנו בהצלחה.

הנפילה הגדולה

18 פלאגינים לא מעודכנים, ערכת נושא לא מעודכנת וגרסת וורדפרס 4.1. אלו הנתונים של האתר כאשר גרסת הוורדפרס הכי חדשה נכון לרגע כתיבת המאמר היא 5.1.
כל פלאגין שעודכן, יצר מספר תקלות PHP שבגללן פלאגינים אחרים הפסיקו לפעול, דפים מסוימים נעלמו והאתר התרסק שוב ושוב. היו כל כך הרבה חורי אבטחה, שהתפלאנו איך האתר לא נפרץ עד עכשיו, לפעמים גם למזל יש תפקיד חשוב.
התהליך לקח כ- 12 שעות עבודה. בערך שליש מעלות בניית אתר חדש. ללקוחה, היה תקציב ל 5 שעות בלבד ואתה יכולה לשער לעצמך כמה צעקות היא קיבלה מהמנהל שלה על התנפחות התקציב.

שירות תחזוקת אתר וורדפרס רק אצל אנשי מקצוע

נכון, את כל זה אפשר לעשות לבד. אבל למי יש זמן? ומה יקרה אם נעדכן משהו והכל יתמוטט? לכן, עדיף לתת לאנשי מקצוע לבצע את העדכונים. שירות תחזוקת אתר וורדפרס בחברה שלנו, כולל עדכון של הפלאגינים בסביבת פיתוח, שם אנו בודקים אם משהו משתבש. אם כן, אנחנו מראש לא מבצעים את העדכון ומחכים לעדכון נוסף שידוע שבו פתרו את התקלה. כאשר אנו משוכנעים שהבעיה נפתרה אז נבצע עדכון. אנו מבצעים מעקב אחרי המפתחים לראות אם גרסה חדשה ששוחררה ומקבלים חוות דעת מהקהילה לגבי יציבות העדכון. בנוסף, אנו מבצעים גיבויים יומיומיים ויכולים לשחזר אתר תוך שניות. אנו מנטרים ומנקים רוגלות ברגע שאנו מגלים אותן ומוודאים שהאתר שלכם לייב בצורה שוטפת. ללקוחות אשר משתמשים בשירותי אירוח האתרים שלנו, אנו גם יודעים שיש סיכוי נמוך מאוד שהאתר ייפול. זאת מכיוון שכל האתרים של לקוחותינו מאוחסנים בגוגל קלאוד. בנוסף, אנו מתקינים מערכת אבטחה בתוך האתר לכל לקוח שלנו, כך שהאתר שלו נשאר נקי מפורצים.

תוכן עניינים