תוספות לאתרי וורדפרס – מהם ולמה צריך אותם?

אז בחרנו לבנות אתר בפלטפורמת וורדפרס. מעבר להקמת האתר, יש נושאים שצריכים לגעת בהם על מנת לעשות את האתר יותר טוב ולדאוג לו באופן שוטף. במאמר זה נענה על השאלה: איזה תוספות לאתרי וורדפרס קיימים ולמה צריך אותם.
Depositphotos 93057774 L 1

כבר ענינו על השאלה: למה כדאי לבנות אתר בוורדפרס. כעת, ניגש לבחון את התוספות לאתרי וורדפרס שאפשר להוסיף במעמד הפיתוח ולשירותים השוטפים שאתר וורדפרס זקוק לו.

תוספות לאתרי וורדפרס

ראשית, נרצה לציין כי תוספות לאתרי וורדפרס הן לא במסגרת חובה. יחד עם זאת, כדאי לבחון אותם כדי לראות האם העסק שלנו זקוק להם כדי לעמוד בחוקים החלים עליו. בנוסף, חשוב לבחון האם הם יוכלו לעזור לנו להגיע למטרה שלשמה הקמנו את האתר.

נגישות אתר

ככלל, אתר חדש שנבנה החל מאוקטובר 2015 חייב בנגישות. האחריות של הנגשת האתר היא של בעל האתר ולא של בונה האתרים. בשלב הפיתוח, מקובל שבונה האתר יעלה את הנושא ויאמר לבעל האתר כי יש לבנות אתר ולעשות לו התאמות נגישות. נגישות האתר כוללת בנייה של הקוד בצורה כזאת שתקל על גולשים עם מוגבלויות לעיין באתר. נגישות כוללת: אפשרות הניתנת לגולש להגדיל את הטקסט, לסמן לינקים, לשנות את הצבעים באתר וכד'. בנוסף, הקוד צריך להיות בנוי כך שקוראי מסך יוכלו להבין מה זה כל אלמנט וכו'. ישנם עוד סעיפים כמובן, ניתן לקרוא עליהם בלינק הזה: https://www.isoc.org.il/files/w3c-wai/guidelines.html.

ישנם בעלי אתרים שאינם חייבים בהנגשת האתר, ניתן ללמוד על מי חייב בהנגשת האתר ומי לא באתר של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות.

התאמה לחוקי GDPR

חוקים אלו יחסית חדשים ונוצרו בשנת 2018. חוקים אלו מתייחסים לאיסוף, שמירה והעברה של נתונים אישיים של אנשים פרטיים וקובעת כללים אחידים לשמירה על הפרטיות של הגולשים מהאיחוד האירופי.
מטרתם, היא לתת שליטה מרבית לגולשים מהאיחוד על המידע האישי שלהם שנמצא בידי חברות וגופים עסקיים.
מי שחייב בהתאמת האתר והעסק שלו באופן כללי לחוקים אלו הוא כל מי שמחזיק מידע על אנשים מהאיחוד האירופי. בין אם הוא ממוקם באירופה או בישראל.
בבסיסם, החוקים דורשים מעסק לעדכן את הגולש במידע שנאסף לגביו. בנוסף, יש לתת לגולש את האופציה לבקש מהעסק להסיר את המידע הזה ממאגרי המידע שלו.

לדוגמא, אנחנו ב DIGITA, מנהלים פרטי לקוחות מסויימים הכוללים כרטיסי אשראי. בדף תנאי שימוש ופרטיות, אנחנו מרחיבים על הדרך בה אנחנו שומרים על המידע.

אופטימיזצית SEO

גוגל יאנדקס את הדפים של האתר שלנו בין כה וכה אם נאפשר לו. מה שכן, נוכל להקל עליו בטקסט שאנחנו רוצים שיהיה כתוב בכותרות והתקצירים שמופיעים בחיפוש.
ישנם אתרים שלא מעוניינים שיגיעו אליהם דרך גוגל או שאין להם תקציב לנושא זה. לרוב, מי שיבחר שלא לעשות אופטימיזציה, יהיו עסקים שלא מגיעים אליהם דרך גוגל. לכאלו אתרים מגיעים כתוצאה מלינק ישיר או הפנייה כלשהי. עסקים כאלו, מביאים את הלקוחות שלהם ממקורות אחרים. מטרת האתר שלהם היא לרוב רק להציג את הפרויקטים שעשו.
קשה לפגוש עסקים שלא מעוניינים שלקוחות יגיעו להם דרך גוגל, לכן התאמה של התכנים לגוגל היא חשובה ל 95% מבעלי האתרים.
במאמר זה כתבנו איך לעשות לבד קידום לאתר בגוגל. מי שחשוב לו להרחיב את אופקיו בנושא מוזמן לקרוא באהבה.

כתיבת תכנים

כל עוד לבעל האתר יש את כל התכנים לאתר אז אין צורך בשירות כתיבת תכנים. היות ולרוב אין לבעל האתר את כל המידע הזה, עדיף לתת לכותב מקצועי שיכתוב תוכן זה. זאת על מנת שהאתר יעמוד בדד ליין שלו ושהתכנים יהיו ברמה גבוהה.
איזה תוכן צריך לכתוב לאתר תדמית? תוכן כגון: אודות החברה, טקסטים מלאים על השירותים שלו, מלל מתאים על הפרויקטים וכו'.

צילום מקצועי

עסקים שרוצים להציג פרויקטים באתר שלהם או להתגאות במשרד המושקע שעיצבו, שולחים את התמונות לבונה האתרים על מנת שיכניס אותם לאתר.
אתר מקצועי שנראה מדהים, מכיל בתוכו תמונות באיכות גבוהה שצולמו במיוחד עבור האתר. התמונות בדר"כ עומדות בקו העיצובי הכללי של האתר אם הן צולמו במיוחד עבורו.
על מנת לחסוך בזמן ובכדי לקבל עיצוב סופי של אתר מדהים, מומלץ בחום להשתמש בשירות צילום מקצועי לפרויקטים של העסק.  אפילו לעשות יום צילומים מיוחד במשרד. האתרים הכי יפים בעולם משתמשים בצלם מקצועי. כל עוד התקציב מאפשר זאת, נושא זו מומלץ בחום.

הגיע הזמן לשדרג את האתר שלך?

שירותים שוטפים, תוספות לאתרי וורדפרס וכל מה שבינהם

תחזוקה טכנית

אתר וורדפרס מורכב ממערכת ליבה והוא משתמש בקוד PHP. אל הליבה, מתחברים ערכות נושא ותוספים שמאפשרים שליטה מרבית בעיצוב ובפונקציונליות. אמנם זו מערכת גמישה מאוד המאפשרת לעשות כמעט כל מה שרוצים, אך יחד עם זאת, כיוון שזאת מערכת פתוחה, ערכות הנושא והתוספים פותחו ע"י אנשים שונים שכל אחד מהם תרם את חלקו לקהילה.
כל החלקים האלו דורשים עדכונים בצורה שוטפת, אחרת יהיו חורי אבטחה ובעיות. עדכונים אלו דואגים לאתר בריא, מהיר ומאובטח. כל חלק כאמור, פותח ע"י גורם אחר, שלרוב משקיע זמן בלשפר את התוסף וסגור חורי אבטחה בו.  לכן, כל שיפור כזה בא לידי ביטוי בגרסה חדשה של התוסף שיש לעדכן.
לעתים, כתוצאה מהעדכונים יש אי התאמות וחלקים באתר (אם לא כולו) יכולים לא לעבוד פתאום.
לכן מומלץ (ואף רצוי) לדאוג לעדכונים, גיבויים, טיפולים בבאגים, אבטחה בכל רגע נתון.
במאמר זה: "תחזוקת אתר וורדפרס- מדריך לבעלת האתר" כתבנו את כל מה שצריך לדעת בנושא תחזוקת האתר.

אחסון אתר

כל אתר באשר הוא, יושב על שרת אשר מחובר לרשת האינטרנט. אי אפשר לשים אתר האתר על המחשב ולחבר אותו לאינטרנט. השרת המדובר, חייב להיות שרת ייעודי לאתרי אינטרנט, שרתים כאלו נמצאים בחוות שרתים ענקיות.
בארץ יש כמה חוות כאלו והן בבעלות בזק, נטוויזן, 012 וכו'.
כדי שלגולשים יהיה גישה לאתר דרך האינטרנט, יש להשכיר שטח אחסון בשרת כזה ולהניח בו את הקבצים של האתר.
לפי מחקר מקיף שנעשה אצלנו בחברה, השרתים הכי מהירים ויציבים בעולם שייכים לגוגל קלאוד. במאמר זה הרחבנו מדוע אחסון בגוגל קלאוד היא הבחירה הנכונה לאתר הוורדפרס שלך.

הבעיה עם גוגל קלאוד, היא שבעל האתר הסביר יתקשה מאוד לתחזק את שטח האחסון שלו. זאת מכיוון שסביבת העבודה עם גוגל קלאוד מתוחכמת ומותאמת יותר לאנשי שרתים ומפתחים מאשר ללקוחות סופיים. על מנת להשתמש בשירותים של גוגל קלאוד יש צורך להשתמש בחברה שמאפשרת אחסון בגוגל קלאוד.

הזנת תכנים

היופי במערכת וורדפרס, הוא שהיא מאפשרת גם לאנשים בלי רקע טכנולוגי להזין תכנים חדשים לאתר. תכנים כמו מוצרים לחנות, פרויקטים חדשים, מאמרים, אנשי צוות שהצטרפו לעסק ועוד.
לא תמיד לבעל האתר יש זמן לזה. אם כך המצב, עדיף לשלוח במייל למנהל התכנים של האתר את המידע והוא כבר יזין את המידע לאתר.

שעות תכנות

נאמר ועסק כלשהו מחזיק באתר שעובד יפה כבר למעלה משנה, וכעת הוחלט שרוצים לעשות קמפיין פרסומי ולשם כך לעשות דף נחיתה ייעודי. לצורך כך, נדרש תכנון, עיצוב ופיתוח של דף כזה נוסף.
בנוסף, ניתן להשתמש בשעות תכנות לצורך נושאים נוספים כמו טיפול בתקלות, שיפור המהירות של האתר וכו'.

לסיכומו של עניין

על מנת להפוך את אתר הוורדפרס שלך למותאם לגוגל ולדאוג שהוא יעמוד בחוקי המדינה הנדרשים ממנו יש להוסיף לו תוספות. דוגמאות לתוספות כאלו הם: התאמה לחוקי נגישות, התאמה לחוקי GDPR ולעשות בו אופטימיזצית SEO.
כדי לדאוג שהאתר ימשיך לפעול במלוא המרץ, יישאר מעודכן, מהיר ומאובטח, חשוב לטפח אותו ברמה החודשית בין אם זה הוספת תכנים או תחזוקה טכנית שוטפת.
לגבי אחסון, אין כל כך ברירה, רק חשוב לבחור ספק אחסון יציב ומהיר שידאג שהאתר תמיד יישאר באוויר ויטוס במהירות האור.